zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Ogród

Mini ogródek w słoiku – jak go zrobić?

Ogródki w słoiku stają się coraz bardziej popularne. To niewielkie dekoracje, które po prostu wspaniale się prezentują. Na dodatek naprawdę nie potrzebują praktycznie żadnej pielęgnacji, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzesz rośliny. Dowiedz się, jak przygotować taki ogródek i jak dbać o taki, który dostaniesz w prezencie.

Mini ogródek w słoiku – co to jest?

Mini ogródek w słoiku, inaczej florarium, w ostatnim czasie stał się bardzo popularnym sposobem pielęgnacji kwiatów. Ale polubią go nie tylko miłośnicy domowego ogrodnictwa, lecz także esteci i wszyscy ci, którzy chcą mieć nietypową ozdobę w mieszkaniu.

Najczęściej są to zamknięte słoje, w których panuje niezwykły mikroklimat – poziomem wilgotności zbliżony do tropikalnego lasu. Słoiki otwarte także często się zdarzają i są bardzo ciekawym wyborem. Ogród w słoiku będzie długo cieszyć oczy domowników, jednakże należy bardzo ostrożnie go komponować. Inaczej część roślin może nie wytrzymać specyficznych warunków i w pięknej kompozycji pojawią się braki.

Mini ogródek w słoiku – wybór roślin

Mini ogród w słoiku można kupić w sklepach ogrodniczych lub na specjalnych stoiskach z tego rodzaju ozdobami, można jednak przygotować go samodzielnie. Jak to zrobić? Potrzebujesz trochę torfu i mech, nieco kamieni i oczywiście rośliny!

Te ostatnie muszą spełniać kilka ważnych warunków. Przede wszystkim nie mogą być za duże – powinny być dopasowane do siebie wielkością. Warto wybrać gatunki, które lubią ciepło i wilgoć, jak fitonia czy niektóre gatunki palem (areka). Ciekawym rozwiązaniem jest dobranie gatunków o kolorowych liściach. Wtedy kompozycja w słoiku jest najbardziej zróżnicowana i ciekawa. Wygląda naprawdę pięknie i zaskakuje swoim urokiem.

Jak dbać o mini ogródek w słoiku?

Jak dbać o ogródek w słoiku? Obojętnie, czy masz własną kompozycję, czy dostałeś gotową – w każdym przypadku należy robić to tak samo. W teorii z ogródkiem zamkniętym nie trzeba nic robić – skraplajaca się parująca woda osadza się na ściankach słoika i wraca do ziemi, jednak rośliny należy bardzo uważnie obserwować. Jeśli wody jest mało, należy dolać kilka kropli (około pół kieliszka), jeśli jest jej za dużo – otworzyć pokrywę i pozwolić jej odparować.

Mini ogródek w słoiku otwartym podlewa się często i regularnie, ale małymi porcjami wody. W obu przypadkach, jeśli tylko zauważysz pleśń, zacznij działać – usuń zniszczone części roślin i umyj ścianki słoika. Inaczej infekcja może rozprzestrzenić się po całym ogródku. Dbanie o taką kompozycję nie jest trudne, więc naprawdę warto spróbować. Jest to naprawdę piękna dekoracja mieszkania.