zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

dach
Budownictwo

Czterospadowy dach w domu jednorodzinnym – elegancja i ponadczasowy styl

Istotnym aspektem odróżniającym różne projekty domów jest koncepcja dachu. Jego geometria i układ może odwzorowywać różne kształty, począwszy od płaskiego, poprzez dwuspadowy, aż po wielospadowe konstrukcje. Kopertowy dach, będący odmianą dachu czterospadowego, jest uznawany za tradycyjny i estetycznie zbalansowany, nadając budynkowi eleganckiego charakteru. Czym wyjątkowym charakteryzują się projekty domów z zastosowaniem dachu czterospadowego.

Dom przy Rubinowej 11

Dlaczego domy z dachami czterospadowymi są uważane za bardziej eleganckie?

Dach stanowi istotny element różnicujący różnorodne projekty domów, przyjmując różne formy. Wybierając projekt domu do realizacji jesteśmy zobligowani do wyboru jednego, konkretnego rozwiązania. To w dużym stopniu kwestia estetyczna, choć w niektórych przypadkach geometria dachu może być narzucona przez zapisy zawarte w warunkach zabudowy. Dach czterospadowy, uznawany za klasyczny i harmonijny, nadaje budynkowi szlachetny charakter.
Inwestorzy doceniają projekty domów z dachem czterospadowym ze względu na elegancki charakter budynku. Ta forma dachu, pierwotnie stosowana w klasycznych willach i dworkach szlacheckich, teraz znajduje zastosowanie w projektach nawiązujących do tradycyjnej architektury.
Projekty domów z kopertowym układem połaci dachowych często występują na budynkach, których podstawa jest forma kwadratu, co odpowiada klasycznej, zrównoważonej bryle. Skośny dach czterospadowy to współczesne odwzorowanie harmonii i ideału starożytnych piramid. Bryła prostokątna natomiast może nawiązywać do wzoru dworu polskiego, gdzie połacie dachowe są ustawione parzyście – od czoła szersze a po bokach mniejsze. Dachy te nie ograniczają się do płaskich powierzchni, często urozmaicane są wykuszami, lukarnami czy charakterystycznymi oknami zwanymi bulleye. Nie ma reguły jeśli chodzi o występowanie kopertowych dachów w konkretnych projektach domów. Możemy je spotkać zarówno w mały parterówkach, jak i szerokich, rozłożystych willach. Podobnie wśród domów z poddaszem użytkowym. Równie często przykrywają budynki z pełnym piętrem, jak mniejsze domy z mieszkalnym strychem.

Dom przy Diamentowej

Parterowe projekty domów z dachem kopertowym

Domy parterowe często korzystają z rozwiązań opartych na dachu czterospadowym, które prezentują się zarówno w nowoczesnych aranżacjach, inspirowanych piramidami, jak i w klasycznych wariantach, przypominających szlacheckie dworki. Przy wyborze projektów parterowych warto zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu, a jeśli nie planujemy adaptacji poddasza, wystarczy nachylenie 25 stopni. Domy parterowe z dachem o większym kącie nachylenia dachu można wykorzystać do późniejszej rozbudowy o zamieszkałe poddasze. Wykorzystanie dostępnej pod dachem powierzchni może wydatnie powiększyć przestrzeń życiową rodziny. W przypadku dachów kopertowych doświetlenie poddasza może odbywać się za pomocą połaciowych okien, lub też przy zastosowaniu doprojektowanych lukarn.
Jeżeli wybierając odpowiedni projekt domu od razu myślimy o dalszej przyszłości, rozważając wariant rozbudowy, powinniśmy decydować się na projekty domów, w których od razu zawarte są schody prowadzące na poddasze, niezależnie od tego, czy są one stałe, czy z lekkiej konstrukcji drewnianej.
Dach czterospadowy uchodzi za droższy i bardziej skomplikowany w wykonaniu, lecz jest on trwalej związany z budynkiem i podlega w mniejszym stopniu zgubnemu działaniu mocno wiejących wiatrów. Parterowe projekty domów z kopertowym dachem prezentują się jako wszechstronne i stylowe budynki, które dodadzą uroku każdej posesji.

Dom przy Bukowej 47

Domy piętrowe i z poddaszem przykryte czterospadowym dachem

Domy z poddaszem użytkowym i kopertowym układem dachu to doskonała alternatywa dla tradycyjnych dachów dwuspadowych. Taka konstrukcja koresponduje otwarcie z latami międzywojennego budownictwa, gdzie dominowały klasyczne wille. Dach czterospadowy często urozmaicony jest lukarnami z balkonem, przywołującymi atmosferę tamtego okresu. Wykusze i lukarny pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale również doskonale doświetlają zawartą pod dachem przestrzeń użytkową.
Nie zapominajmy, że ze względu na występowanie większej ilości skosów i załamań, poddasze w projektach z wielospadowym układem dachu ma ograniczoną powierzchnię użytkową niż w przypadku domów z dachem dwuspadowym. Balkony, otwierające poddasze na zewnątrz, są dobrym sposobem na powiększenie miejsca do codziennego odpoczynku. Projekty domów z dachem czterospadowym mogą występować również w budynkach z pełnym piętrem. W takim wariancie są nawet częściej stosowane niż tradycyjne dachy dwuspadowe, ze względu na możliwość ich estetycznej realizacji przy mniejszym kącie nachylenia dachu. Nowoczesne domy z pełnym piętrem to coraz częściej odważne budynki, stosujące duże przeszklenia i energooszczędne systemy oparte o odnawialne źródła energii.

Dom przy Sielskiej 10

Domy z dachem kopertowym, w wersji czterospadowej, stanowią inspirujące odwołanie do tradycji i przeniesienie jej w czasy nowoczesności. To popularny wybór dla inwestorów ceniących styl, jakość i oryginalny charakter domu.

Materiał zewnętrzny