zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Ogród

Jakie wapno na trawnik?

Wapnowanie trawy to czynność, która w znacznym stopniu ma poprawić jej jakość i kondycję. Ponadto, bardzo często również pomaga pozbyć się niechcianych mchów i chwastów. Jednak aby cały zbieg okazał się efektywny należy najpierw posiąść dużą wiedzę jak tego dokonać.

Jakiego wapnia najlepiej użyć?

W dzisiejszych czasach coraz więcej miłośników ogrodów zastanawia się jakie wapno na trawnik będzie najlepsze. Dobrze jest użyć nawozu wapniowego węglanowego, czyli najczęściej dolomitu, który zawarty jest w tzw. granulowanym wapnie kredowym. Warto wiedzieć, iż dolomit zawiera około 30% tlenku wapnia, a kreda aż 50% dlatego też minerały te uważane są za niezwykle skuteczne. Nawozy z dużą ilością kredy powinno się stosować jednak rzadziej, gdyż jak doskonale widzimy mają one znacznie silniejsze działanie, a z pewnością nie chcielibyśmy całkowicie wypalić naszą trawę. Ponadto, warto również zdawać sobie sprawę, iż jeśli chcemy pozbyć się mchu, to należy zastosować nawóz wapniowo-magnezowy do trawników. Pamiętaj także, aby nie przesadzić z ilością. Warto w tym przypadku zastosować się do instrukcji stosowania, która najczęściej umieszczona jest na opakowaniu takiego produktu.

Kiedy wapnować trawnik?

Na samym początku przede wszystkim zastanów się, czy aby na pewno zabieg ten jest wskazany dla Twojego trawnika. Jeśli jest on w naprawdę dobrej kondycji to zdecydowanie nie warto nic z nim robić. Jeśli jednak stwierdzisz, że wymaga on odświeżenia, to warto, abyś zapoznał się z terminami, kiedy trawnik taki należy pielęgnować. Pamiętaj przede wszystkim, że wapniować trawnik należy, gdy jeszcze nie zaczął rosnąć. Najlepiej jest to zrobić, kiedy śnieg już stopnieje ale trawy nie zaczną jeszcze rosnąć, czyli na końcu lutego, ewentualnie na początku marca. Jeśli jednak nie zdążysz zrobić tego przed nadejściem lata, to jest jeszcze na to drugi termin. Wapniowanie można przeprowadzić także jesienią, kiedy trawy przestaną już rosnąć. Jest to najczęściej koniec października lub początek listopada. Pamiętaj o tych terminach, gdyż przy wykonywaniu tej czynności są one niesłychanie istotne.

Podsumowując, jak doskonale widzimy wapniowanie trawnika nie należy wcale do najłatwiejszych czynności wykonywanych w ogrodzie. Warto przede wszystkim wiedzieć, jaki nawóz należy stosować, a także kiedy to robić. Właśnie dlatego ważne jest wcześniejsze pozyskanie wiedzy, która zapewni nam prawidłowe wykonanie tej czynności. Zdecydowanie warto postawić na wapnowanie trawnika, który po upływie czasu przyniesie świetne efekty.