zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Dom piętrowy czy parterowy
Dom

Dom piętrowy czy parterowy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych osób staje przed trudnym wyborem i zastanawia się, co wybrać dom piętrowy, czy parterowy. Nie ulega wątpliwości, że obydwie opcje mają zarówno wiele zalet, jak i kilka wad. Zdecydowanie warto więc wcześniej, bliżej przyjrzeć się temu tematowi i go w pełni przemyśleć. W ten sposób odpowiedzialnie podjęta decyzja zaowocuje w przyszłości naszą satysfakcją z wybudowanego domu.

Dom piętrowy czy parterowy

Dom parterowy – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim na wstępie warto powiedzieć, iż dom parterowy przeznaczony jest zdecydowanie dla mniejszej rodziny. Co ciekawe, w takim domu mamy mniej pomieszczeń, a wszystkie zlokalizowane są na parterze. W skutek tego bardzo często nie możemy sobie pozwolić na dodatkowe pomieszczenia takie, jak sypialnia, spiżarnia, pralnia, czy garderoba. Jednak warto wiedzieć, że dom ten nie ma schodów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej się do niego dostać. Ponadto stanowi doskonałą całość wraz z naszym ogrodem. Otwierając balkon i robiąc jeden krok jesteśmy już na naszym pięknym trawniku. Warto również zdawać sobie sprawę, iż zdecydowanie łatwiej jest utrzymać taki dom zarówno pod względem czystości, jak i pieniężnym. Chodzi tu głównie o oszczędności przeznaczane na ogrzewanie. Wskutek tego, że dom jest mniejszy, niż wszystkie pozostałe, to nie musimy się obawiać o wysokie koszty ogrzewania.

Dom piętrowy – co warto wiedzieć?

Dom piętrowy jest przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla dużej, wielopokoleniowej rodziny. W tym przypadku każdy będzie mógł znaleźć swój kąt i w pełni odpocząć. Możemy liczyć również na dodatkowe pomieszczenia. Ponadto istnieje możliwość stworzenia na piętrze chociażby sypialni. Dzięki czemu parter stanie się miejscem na spędzanie całego dnia, a piętro na wieczory, czy noce. Oprócz tego warto wspomnieć, iż zazwyczaj musimy liczyć się ze schodami przy tego typu domach, a także z wcześniej wspomnianymi już większymi kosztami. Zdecydowanie trudniej jest również utrzymać czystość w takim domu. Nieustannie ktoś z domowników musi sprzątać, a i tak efekty są widoczne bardzo krótko.

Dom piętrowy czy parterowy

Jaki dom wybrać?

Podsumowując, jak doskonale widzimy nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co wybrać dom piętrowy czy parterowy. Jak widać każde z nich posiada zarówno plusy, jak i minusy. Warto jednak przeanalizować każdą z opcji pod własnym względem i dokonać słusznej i odpowiedzialnej decyzji. W ten sposób zagwarantujemy sobie duże zadowolenie i satysfakcję, a przede wszystkim zamieszkamy w domu, który okaże się dla nas niezwykle praktyczny.