zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Ogród

Jak powinno się dbać o płoty ogrodowe?

Posiadanie własnego domu posiada wiele zalet, ale również trochę wad. Jedną z nich są spore koszty utrzymania, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy trzeba ogrzać dość sporą powierzchnię. Mieszkając w mieszkaniu, oczywiście, też trzeba płacić za ogrzewanie, jednak centralne ogrzewanie jest zdecydowanie tańsze. Własny dom to jednak znacznie więcej zalet. Czy może być coś piękniejszego niż kawa wypita we własnym ogrodzie o poranku? Dom zapewnia intymność, jakiej nie można oczekiwać, mieszkając w bloku. Wiele osób stawia w swoim ogrodzie wysokie płoty ogrodowe, które pozwalają na jeszcze większą swobodę i intymność.

Jak przygotować ogród na sezon letni?

Nie ma nic lepszego, niż po długo wyczekiwanej zimie, pierwsze pąki na drzewach. Posiadacze własnych ogrodów wiedzą, że przed wiosną należy dobrze przygotować przestrzeń wokół swojego domu na kolejny sezon. Rośliny trzeba przyciąć, trawę posypać nawozem a płoty ogrodowe potraktować specjalnym środkiem do impregnacji. Warto odświeżyć również meble ogrodowe, które przez kilka miesięcy kurzyły się w domku narzędziowym czy na strychu. Większość pań wraz z nadejściem pierwszych dni wiosny bierze się również za sadzenie kwiatków. Kupują piękne donice i sądzą w nich pelargonie, petunie i bratki. To dobry czas na wysianie warzyw w domowym warzywniku, które latem będą cieszyć nasze podniebienia.

Jak impregnować płoty ogrodowe?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które służą zabezpieczeniu płotów drewnianych. W pierwszym kroku należy dowiedzieć się, czy drewno zostało zaimpregnowane przeciw biokorozji. W ten sytuacji ma się łatwiejsze zadanie do wykonania – wystarczy bowiem nałożyć jakiś środek, który zabezpieczy przed promieniowaniem słonecznym, deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli drewno nie zostało jednak zabezpieczone przed grzybami i pleśnią, należy najpierw nanieść na nie impregnat, który właśnie przed przed tym zabezpieczy. Można również pomalować płot na jakiś fajny kolor. W wielu ogrodach nadal króluje biel i drewno, jeśli chodzi o dodatki. Sporo osób jednak coraz bardziej odważa się wnieść nieco więcej intensywnych barw do swojej przestrzeni przydomowej. Płoty ogrodowe drewniane są dość wymagające w obsłudze, dlatego też dużo ludzi woli kupić płot wykonany na przykład z metalu. Takie ogrodzenia są znacznie bardziej trwałe, jeśli chodzi o warunki pogodowe. Oczywiście, trzeba je raz do roku pomalować czymś, co zabezpieczy je przed rdzą. Również tego typu ogrodzenia można pomalować jakąś emalią w ciekawym kolorze.