W dzisiejszych czasach wszystko można mieć naprawdę szybko. Oczywiście nie zawsze uda się to mieć z dnia na dzień, szczególnie jeśli chodzi o wzniesienie domu, jednak i w tym przypadku czas oczekiwania wcale nie musi być taki długi. Aby go maksymalnie skrócić, warto wybrać dobrą firmę budowlaną z doświadczonym, generalnym wykonawcą.
Pierwszy etap budowy – ile trwają formalności?
Ciężko z góry określić czas, w którym można dopełnić wszystkich formalności. Województwo mazowieckie jest pod tym względem nieco inne, niż dolnośląskie, czy lubuskie i w każdym z nich czas ten może się różnić. To ważne, aby na wstępie już założyć, że może to potrwać nawet kilka miesięcy lub dłużej. Zależy to, chociażby od tego, czy mamy już działkę, czy mamy prawo do dysponowania nią w dowolnym zakresie, albo czy dopiero szukamy kawałka ziemi pod dom. Osoby posiadające działkę muszą zająć się zdobyciem kompletu potrzebnych dokumentów, które z kolei umożliwią im wnioskowanie o pozwolenie na budowę.
Jak wygląda budynek w stanie zerowym?
Po otrzymaniu pozwolenia na budowę mogą ruszyć prace wynajętej przez nas firmy budowlanej. Stan zerowy budynku to pierwszy, najważniejszy etap, na którym będzie się opierał każdy kolejny. Zwykle oznacza on prace ziemne, w tym kopanie piwnic i wylewanie fundamentów. Ponadto w stanie zerowym budynek może posiadać już podkład betonowy z izolacją, która zostanie pokryta tak zwaną podłogą na gruncie. Etap ten trwa kilka tygodni i zazwyczaj jest wykonywany przed zimą.
Co wchodzi w zakres prac stanu surowego otwartego?
Po wzniesieniu stanu zerowego następuje tak zwane wyjście z ziemi. Wykonawcy stawiają ściany, wylewają stropy, murują kominy i betonują schody. Na tym etapie wznosi się też konstrukcję więźby dachowej, którą pokrywa się wstępnymi warstwami, na przykład papą. Stan surowy otwarty powstaje w kilka miesięcy, jednak w dużej mierze zależy to od wielkości budynku i poziomu jego skomplikowania.
Jak długo czeka się na stan surowy zamknięty?
Ten etap może być ukończony w około cztery miesiące. Podczas pracy wykonawcy zajmują się montażem stolarki okiennej i drzwiowej, stawianiem ścian działowych oraz ostatecznym pokryciem dachu.
Dom pod klucz, czyli ile trwają prace wykończeniowe?
Etap ten wbrew pozorom wcale nie jest najłatwiejszy i czasami może trwać dłużej niż wszystkie poprzednie, razem wzięte. W zakres prac wykonawców wchodzą bowiem takie czynności, jak wykonanie instalacji wewnętrznych, przyłączy, podejść, podjazdów, ogrodzenia, wykonanie gładzi na ścianach lub zabudowy suchej, wykonanie mebli i wiele innych, zgodnych z zapisami umowy prac.
Opierając się na powyższych punktach i biorąc pod uwagę kilka przerw technicznych, które są niezbędne do zakończenia konkretnych robót budowlanych, można założyć, że bez potknięć po drodze dom może dziś powstać w półtora roku do dwóch lat.