zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

nowelacja terenu
Budownictwo

Niwelacja terenu – jak mierzyć spadki?

Zanim rozpoczniemy prace budowlane na naszej działce, musimy najpierw ją zmierzyć. Do wykonania tej czynności możemy wykorzystać wiele urządzeń – jednakże jakie będzie najlepsze? W dzisiejszym artykule przeczytasz, jak wykonać niwelację działki za pomocą niwelatora optycznego.

Na czym polega niwelacja terenu?

Zapewne zastanawiasz się, na czym polega wykonanie niwelacji terenu. Pod tym pojęciem kryje się proces zmierzenia poziomu i kształtu powierzchni terenu, jakie są różnice wysokości na danym terenie. Proces niwelacji terenu może być wykorzystywany do wykonywania różnych celów, takich jak budowa dróg, stawianie budynków, tworzenie parków, korytowanie rzek i budowa kanalizacji.

Niwelator optyczny to urządzenie, które pomoże nam przy zmierzeniu takich aspektów jak spadek terenu, wyznaczenie pionu i poziomu, określenie linii skośnych lub poziomu nachylenia. Niwelator optyczny pozwoli nam przeprowadzić właściwe poziomowanie gruntu naszej działki. Przykładem urządzenia, które z pewnością pomoże w tym zadaniu będzie  niwelator optyczny DeWalt DW096PK. Posiada magnetyczny kompresor, który pozwala na utrzymanie kompensacji na wysokim poziomie przez cały czas. Producent zapewnia aż 100 metrów zasięgu działania, a 26-krotne powiększenie gwarantuje precyzyjne działanie. Niwelator optyczny musi być dokładny w swoim działaniu, dlatego powyższy model posiada funkcję samopoziomowania. Dodatkowo jest wyposażony w specjalną podstawę poziomującą, co w znaczący sposób ułatwia wypoziomowanie. Urządzenie firmy Dewalt DW096PK posiada kąt obrotu 360 stopni, co pozwala na pracę w każdym ustawieniu. Poza samym niwelatorem optycznym, w zestawie od producenta otrzymamy walizkę, statyw, łatę oraz ciężarek do pionu. 

Akcesoria potrzebne do niwelatora optycznego

Aby niwelacja terenu przebiegła pomyślnie, nie wystarczy jedynie samo urządzenie. Z pewnością potrzebne są nam akcesoria do pomiaru poziomu, tak by wszystko poszło zgodnie z planem. W niektórych urządzeniach akcesoria te są dołączone do zestawu, jednakże często są one gorszej jakości. Statyw to jeden z istotnych elementów podczas niwelacji terenu. Musi być solidny, dlatego powinien być metalowej konstrukcji. Również istotnym elementem jest możliwość regulacji wysokości, gdyż ta funkcja przydaje się w wielu sytuacjach podczas niwelacji terenu. Kolejnym aspektem, który warto zauważyć przy wybieraniu odpowiedniego statywu jest ilość nóżek przy postawie. Najlepszym wyborem będzie statyw na trzech nogach, które będą umocnione metalowymi blaszkami.Warto również zwrócić uwagę na głowicę statywu. Dobrze jest, gdy element może się pochylić i dostosować do potrzeb wykonującego pomiar. Wybierając odpowiedni statyw niwelatora optycznego musimy zwrócić uwagę na powyższe elementy, aby być w pełni zadowolonym z zakupu. Przykładem rozwiązania, które posiada powyższe cechy jest Statyw DeWALT DE0881.

Elementem, który warto uwzględnić przy zakupie niwelatora są okulary, które chronią widoczność podczas pomiarów. Umożliwiają również działanie przy niekorzystnym oświetleniu. Polecamy również zaopatrzyć się w łatę teleskopową. Pozwoli nam na łatwe i precyzyjne odczytywanie wartości pomiaru.

Nie zapomnij o zakupie detektora lasera! 

Przy niwelacji terenu przydać się może również detektor lasera, który służy do odnajdywania wiązki laserowej emitowanej przez urządzenia laserowe. DeWalt DE0892 to detektor lasera z wiązką czerwoną, który posiada zasięg aż 50 metrów, co zapewnia precyzję pomiaru. Posiada wyświetlacz LCD co sprawia, że jest bardzo prosty w obsłudze. Urządzenie posiada normę IP54, co oznacza, że jest odporny na krople padające pod dowolny kątem ze wszystkich stron i pyłoszczelny. Możemy korzystać z niego zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że ma on gwarancję działania z wszystkimi urządzeniami producenta. W zestawie otrzymamy uchwyt jak i również baterię – dzięki temu od razu po otrzymaniu urządzenia możemy z niego korzystać.

Niwelator optyczny DeWALT – godny polecenia nawet dla początkującego

Firma DeWALT jest producentem działającym na rynku budowlanym od wielu lat. Amerykański producent elektronarzędzi znany jest z wielu urządzeń, między innymi niwelatora optycznego jak i akcesorii do niego dedykowanych takich jak statywy, tyczki i uchwyty. Dlatego też korzystając z niwelatora optycznego marki DeWALT oraz dostępnych akcesoriów, mamy pewność działania. Możemy bez problemów wykonać wszelkich pomiarów, które są bardzo istotne w późniejszych etapach budowy. Korzystając w produktów DeWALT mamy gwarancję jakości i precyzyjnego działania.