zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

odpowiednie farby elewacyjne
Budownictwo

Jak dobrać odpowiednie farby elewacyjne?

Budowa domu stanowi ogromne przedsięwzięcie zarówno finansowe, jak i logistyczne. Często wydaje nam się, że końcowe prace, takie jak na przykład malowanie elewacji, to już najmniejszy problem. Tymczasem nie warto ich ignorować, bowiem wybór odpowiednich produktów do wykończenia wnętrz może w znaczącym stopniu wpływać na ostateczny wygląd budynku. Szczególnie dobrze jest pochylić się nad tym, jaką farbę elewacyjną wybrać?

Ochrona na najwyższym poziomie

Zwróćmy uwagę, że farby elewacyjne mają za zadanie nie tylko idealnie pokryć ściany budynku od zewnątrz, ale również zapewnić im odpowiednią ochronę. Mowa tutaj przede wszystkim o stworzeniu warstwy, dzięki której wilgoć nie będzie mogła osadzać się bezpośrednio w ścianie, przez co istnieje mniejsze ryzyko, że grzyby i pleśnie będą tworzyć się we wnętrzach. Wybierajmy więc farby elewacyjne silikatowo-silikonowe. Silikonowe warstwy zewnętrze są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, zatem możemy przez dłuższy czas cieszyć się estetycznym wyglądem budynku. Dobrze, jeśli farby elewacyjne posiadają dodatkowe atesty, które mogą okazać się bardzo istotne dla osób borykających się z różnego rodzaju alergiami.

Kolor odpowiednio dobrany

Budując dom, każdy z nas zastanawia się, na jaki kolor pomalować ściany elewacyjne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem często przez wiele miesięcy zastanawiamy się, jaki kolor farby elewacyjnej wybrać. Budowa domu zwykle trwa minimum rok, dlatego mamy sporo czasu do namysłu – lepiej nie kupować farby przedwcześnie, na wypadek, gdybyśmy w międzyczasie zmienili koncepcję. Wybierając kolor farby elewacyjnej, nie warto kierować się wyłącznie obecnymi trendami. Te bowiem zmieniają się dosyć często, natomiast my budujemy dom i urządzamy go w perspektywie co najmniej kilku lat. Zadajmy sobie więc pytanie, jaki kolor właśnie nam najbardziej odpowiada? Nawet, jeśli należy on do grona tych niestandardowych, to nie bójmy się pomalować na niego ściany zewnętrzne – ostatecznie to nasz prywatny dom, który ma spełniać nasze marzenia.

Farba elewacyjna – jak dobrać jej ilość?

Wiele osób zastanawia się, ile dokładnie opakowań farby elewacyjnej zakupić? Zwróćmy uwagę, że producenci farb dają nam cenne wskazówki, które znajdziemy na opakowaniach produktów. Warto uważnie wczytać się w etykiety, bowiem zaznaczony jest na nich poziom wydajności. Z reguły lepiej jest kupić mniejsze ilości farby, a w razie potrzeby dokupić niezbędne opakowania. Nie zapomnijmy jednak sprawdzić, ile dokładnie pozostanie na stanie sklepu puszek farby z wybranym przez nas kolorem.