zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

kółka meblowe
Dom

Kółka do mebli – wybór i montaż. O czym pamiętać?

Za pomocą kółek można łatwo przesuwać różne typy mebli. Jak wybrać odpowiednie kółka meblowe i przeprowadzić ich montaż?

W sklepach można znaleźć dzisiaj wiele mebli wyposażonych w kółka, na przykład jak kontenerki, wózki czy stoliki. Również można dokupić kółka do mebli we własnym zakresie i przeprowadzić ich montaż. Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy wybiera się odpowiednie kółka meblowe, i jak przeprowadzić ich montaż.

Do jakich mebli sprawdzą się kółka?

Kółka powodują, że meble mogą być bardzo łatwo przesuwane. To powoduje, że sprawdzają się one wtedy, gdy mebel ma często zmieniać swoją pozycję. Wtedy wystarczy lekko go popchnąć, bez konieczności jego mozolnego przesuwania, co może również powodować uszkodzenie podłogi.

Ze względu na swoją funkcjonalność kółka do mebli mają również bardzo szerokie zastosowanie. Tego typu akcesoria meblowe bardzo często umieszczane są w meblach jak stoliki kawowe, fotele, kontenerki biurowe, wózki do przechowywania.

W powyższych typach mebli kółka mogą nie tylko spełniać funkcję praktyczną, czyli pozwalać na ich przesuwanie, ale dodatkowo mogą również nadać im atrakcyjny wygląd. Przykładowo metalowe kółka do mebli bardzo dobrze wpisują się w aranżacje w stylu loft.

Rodzaje kółek meblowych

Aktualnie kółka do mebli są przez producentów oferowane w wielu wariantach, dlatego też mogą być one dobrane pod kątem oczekiwanego wyglądu mebla czy też jego funkcjonalności.

Kółka można podzielić na różne kategorie pod względem materiałów, z których są one wykonane, ich średnicy oraz posiadanych funkcji, na przykład mogą mieć one hamulec, który powoduje ich zatrzymanie.

Również kółka do mebli mogą być dobrane pod kątem kierunku przesuwania się kółek, na przykład mogą one przesuwać się jedynie w przód i w tył albo mogą one być obrotowe, dlatego pozwalają one wtedy na łatwe przesuwanie mebli we wszystkich kierunkach.

Jak dobrać kółka meblowe odpowiednio?

Gdy chce się kupić kółka do mebli, trzeba będzie uwzględnić wtedy szereg czynników. Zaliczane są do nich w szczególności:

Sposób montażu kółek

Dobierany jest on zależnie od mebli, z którymi planuje się je wykorzysta

. Warto sprawdzić, jak kółka są montowane, jakich wkrętów wymagają, jaka jest konieczna powierzchnia ich montażu.

Średnica kółek

Kółka powinno się dobrać pod kątem ich średnicy. Im będzie ona większa, tym kółka będą przesuwały się łatwiej, szczególnie po miękkich podłożach jak dywany czy wykładziny dywanowe.

Kierunek obrotu kółek

Tutaj trzeba również uwzględnić oczekiwaną funkcjonalność mebli. W przypadku stolików często wybierane są kółka przesuwane w jednym kierunku, które wyróżniają się dekoracyjnym wyglądem. Gdy chodzi o wózki czy kontenerki, kółka do mebli na ogół są obrotowe.

W jakim sklepie kupić kółka meblowe?

Aktualnie kółka do mebli sprzedawane są przez wiele sklepów, dlatego też warto wcześniej zapoznać się z ich asortymentem.

Największy wybór różnego rodzaju produktów można znaleźć w sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą akcesoriów meblowych. Do wyboru jest wtedy szeroka gama produktów, które mogą być dopasowane do indywidualnych oczekiwań oraz rodzaju realizowanego projektu.