zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Budownictwo

Jakie drewno na elewację – montaż i zalety drewnianej fasady.

Elewacja budynku to jeden z głównych elementów budynku. Spełnia ona rolę zarówno zarówno funkcjonalna, jak i estetyczną. Sposób wykonania tej części obiektu zależny jest przede wszystkim od upodobań i potrzeb inwestora, jak również innych ważnych czynników zewnętrznych czy możliwości finansowych. Jedna z pożądanych metod tworzenia elewacji jest użycie drewna. Jakie drewno na elewację? Jak ją wykonać? Jak dbać i pielęgnować tego rodzaju tworzywo?

Jakie drewno na elewację

Wykonanie drewnianej fasady budynku przyniesie niezwykły efekt wizualny. Jednak choć ciekawie i oryginalnie wyglądając front, z pewnością ucieszy oko, to nie dla każdego jest to wygodna i prosta do wykonania metoda. Pierwszym dyletantem, którego trzeba się podjąć tworząc tego rodzaju elewacje, jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna. Na co zwrócić uwagę kupując najlepsze tworzywo?
Najważniejszą cecha dobrego materiału jest jego trwałość i żywotność. Warto zatem zwrócić uwagę na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne oraz klimat. Do tych czynników należy dobrać odpowiednie deski – ważnym jest, by po wysuszeniu osiągało ono poziom wilgotności 12-18%. Ponadto należy również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób było ono składowane. Kupując drewno elewacyjne trzeba również przeanalizować cenę, termoizolację czy jego naturalny kolor. Wśród najbardziej popularnych tworzyw, z których można wykonać fasadę domu należy wyróżnić:
– modrzew,
– sosna,
– świerk,
– jesion,
– drewno egzotyczne, itp.

Instalacja drewnianej elewacji

Decydując się na drewnianą elewację, należy pamiętać o tym, iż działania te mogą być nieco kłopotliwe. Jednakże tego rodzaju rozwiązanie przynosi wiele korzyści, a przede wszystkim w wyjątkowy sposób zdobi ściany domu. Montaż tego rodzaju materiału możliwy jest niemalże na każdego rodzaju konstrukcji. Do jej wykonania wystarczy zamontować drewniany, metalowy lub aluminiowy ruszt.
Przybijanie desek należy poprzedzić kilkom czynnościami. Jedną z głównych jest ocieplenie budynku. Pod tego rodzaju materiałem można ułożyć wełnę mineralną, styropian lub inne termoizolacyjne tworzywa. Często od sposobu docieplenia uzależnione są kolejne kroki projektu.
Kolejnym krokiem jest wykonanie specjalnych łat, które będą stanowić tzw. podbudowę. Po zakończeniu tego etapu prac należy dokładnie przybijać wybrane deski. Na koniec, obowiązkowym krokiem jest zaimpregnowanie powstałej fasady.

Zalety drewnianej elewacji

Utworzenie fasy z drewna przynosi wiele korzyści i zalet. Wśród najbardziej widocznych należy wymienić:
– elegancji wygląd budynku,
– względy ekologiczne,
– zmniejszone ryzyku zatrzymywania wilgoci,
– trwałość i odporność na warunki atmosferyczne,
– wiele innych.