zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Meble

Krótki poradnik o tym, jak zrobić meble ogrodowe z desek

Meble ogrodowe robione samodzielnie zyskują coraz większą popularność. Oryginalnie urządzony balkon lub ogród uzupełniony niepowtarzalnymi meblami staje się atrakcyjnym miejscem wypoczynku lub spotkań z przyjaciółmi.

Od czego zacząć tworzenie mebli ogrodowych z desek?

W konstruowaniu czegokolwiek najważniejszy jest projekt. Zanim więc przystąpisz do samodzielnego tworzenia mebli ogrodowych zacznij od projektu. Możesz skorzystać z gotowych propozycji dostępnych w internecie lub stworzyć go samodzielnie. Decydując się na samodzielny projekt warto jednak czerpać inspirację z już sprawdzonych i istniejących, aby skorzystać z działających rozwiązań.
Posiadając gotowy projekt można przystąpić do przygotowania materiału. Możesz wykorzystać nowe decki kupione specjalnie w tym celu, ale bardzo modne są także meble stworzone z palet transportowych lub deski rozbiórkowej (pod warunkiem, że drewno pozostaje zdrowe).

Przygotowanie materiału

Zanim przystąpisz do składania mebli warto zaimpregnować deski – zabezpieczysz je w ten sposób przed złymi warunkami atmosferycznymi i szkodnikami. Zacznij od delikatnego wyszlifowania powierzchni – tak aby usunąć wszelkie większe zadziory. Następnie użyj impregnatu do drewna – zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Możesz sięgnąć także po bejcę lub lakierobejcę dedykowaną do użytku zewnętrznego – nada deskom głębokiego koloru i delikatnego połysku.

Niezbędne narzędzia

Do wykonania mebli z desek przydadzą się odpowiednie narzędzia. Z pewnością potrzebna będzie wyrzynarka z brzeszczotem do drewna lub piła ręczna do drewna – to pierwsze urządzenie pozwoli jednak zaoszczędzić sporo czasu. Niezbędna będzie tez wkrętarka i odpowiednie do drewna wkręty. Niezbędna jest miara, linijka i ołówek stolarski, a także poziomnica. Szlifierkę tarczową z tarczami szlifierskimi do drewna lub papier ścierny w arkuszach. Wszystkie prace należy wykonywać w rękawicach i okularach ochronnych.

jak zrobić meble ogrodowe z desek?

Posiadając przygotowany projekt, materiał oraz narzędzia można zabrać się do pracy. Na początku na podstawie projektu warto zaplanować kolejne czynności. Pracę rozpoczynamy od przycięcia desek na odpowiednie długości zgodnie z projektem. Istotne aby precyzyjnie odmierzyć potrzebne kawałki drewna. Przygotowawszy deski można zabrać się za ich łączenie za pomocą elementów drewnianych lub metalowych. Kolejną fazą jest połączenie ze sobą części składowych konkretnego mebla. Skręcone meble warto przeszlifować i pokryć lakierobejcą w przyjemnym kolorze.