zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

jak zrobić drewutnie
Budownictwo

Jak zrobić drewutnie?

Kominek to coraz częstszy element domu. Kominek wymaga jednak drewna do opalania, nie jest tajemnicą, że drewno to powinno być dobrze wysuszone i wysezonowane, aby kominek nie zapychał się sadzą i przez długi czas działał prawidłowo. Idealnym miejscem do magazynowania, a zarazem suszenia drewna jest drewutnia. Jak zrobić drewutnie i jaka powinna być jej konstrukcja, dowiecie się czytając poniższy artykuł.

jak zrobić drewutnie

Jak zrobić drewutnie? – planowanie drewutni

Pierwszą rzeczą, jaką musimy wykonać przed zrobieniem drewutni jest zaplanowanie organizacji pracy. Przede wszystkim mowa tu o wykonaniu planu drewutni oraz zakupie potrzebnych do jej wykonania materiałów. Przykładowe plany drewutni znaleźć można w Internecie. Podstawowa to prostokąt trzy na cztery metry lub dwa na pięć metrów z wejściem umieszczonym na środku. Jeśli więc na taką drewutnię się zdecydujesz, potrzebujesz do jej budowy: desek, belek drewnianych, kotw, betonu, kątowników, impregnatu do drewna oraz dachówki bądź blachy do pokrycia dachu. Narzędziami potrzebnymi do zmontowania będą: wiertarka, łopata, klucz nasadowy i młotek.

Jak zrobić drewutnie?

Mając już plan oraz materiały potrzebne, żeby zrobić drewutnie możemy przystąpić do wykonania prac budowlanych. Najpierw przygotujemy wykopy na fundamenty punktowe głębokości około metra i szerokości pół metra. Wlewając w wykopy beton, mocujemy w zastygającym betonie kotwy. Po zastygnięciu betonu do kotw wykonujemy konstrukcję drewnianą, która stanie się stelażem naszej drewutni. Każdy segment składa się z krawędziaków 8×8 cm bądź 9×9 cm łączonych na wpust, cała konstrukcja osadzona jest kilka cm nad ziemią na kotwach wystających z betonu. Pamiętajmy, aby 4 narożne belki były grubsze gdyż są belkami nośnymi i utrzymują konstrukcję zaś elementy pomiędzy belkami nośnymi to wsporniki, które mogą być nieco cieńsze. Na górne belki na wpust pod skosem przykręcamy belki dachowe, które pełnić będą funkcje krokwi. Wszystkie belki dodatkowo łączymy ze sobą za pomocą kątowników aby trzymały się mocniej i nie konstrukcja była stabilna. Tak otrzymaną konstrukcję malujemy impregnatem do drewna.

jak zrobić drewutnie

Wykańczanie drewutni

Tak otrzymany stelaż możemy teraz obić deskami aby nadać mu ładny wygląd. Pamiętać musimy o pozostawianiu około 5 milimetrowych szpar aby powietrze swobodnie suszyło drewno. Jedna ściana powinna pozostać otwarta, będzie to ściana wejściowa. Pozostaje nam już tylko przykręcenie blachy bądź dachówki do krokiewek i nasza drewutnia jest gotowa. Możemy tam swobodnie magazynować drewno.