zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

oglądanie telewizora
Dom

Telewizor na miarę 2021 roku – jaki wybrać?

Telewizory w dzisiejszych czasach nie są już tylko prostym odbiornikiem programów telewizyjnych. Dzięki technologii zamieniły się w pełnoprawne domowe centra rozrywki. Umożliwiają połączenie z internetem oraz korzystanie z popularnych serwisów udostępniających filmy i muzykę. Możliwość szybkiego wyszukania nowości sprawia, że dla wielu osób wyjście do kina przestało już być koniecznością. Dodatkowym atutem nowoczesnych telewizorów jest szeroka oferta producentów. Ten segment rozwija się bardzo intensywnie, dzięki czemu na rynku dostępne są wciąż nowe modele i nowe funkcjonalności. W efekcie widz uzyskuje wierny, dobry jakościowo obraz.

1. Co musi posiadać dobry telewizor w 2021 roku?

2. Rozdzielczość 4k czy 8k? Którą wybrać w 2021 roku?

3. Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?

4. Czy smart TV w 2021 roku to obowiązek?

5. Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor w 2021 roku? 

Aby dokonać prawidłowego wyboru telewizora, już na samym początku należy ustalić, jakie faktycznie mamy potrzeby i jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup. Środki finansowe przekładają się nie tylko na wielkość ekranu, ale również na konkretne parametry techniczne. Wystarczy porównać ceny na stronach, takich jak https://www.neonet.pl/, aby przekonać się, że zróżnicowanie jest znaczne.

Co musi posiadać dobry telewizor w 2021 roku?

W 2021 roku telewizor powinien być przede wszystkim duży, choć rozmiar w tym przypadku należy dopasować do warunków lokalowych oraz budżetu. Osoby, które chciałyby wydać około dwóch tysięcy złotych, mogą wybierać spośród modeli z ekranem o przekątnej pomiędzy 50 a 55 cali – taki rozmiar sprawdzi się w średnim i mniejszych pokojach. Jeśli ten budżet pomnożymy razy 2,5, można pomyśleć już o solidnym modelu 65-calowym lub nawet 75-calowym w podstawowym wariancie. Z jeszcze większym budżetem w zasięgu mamy ekrany 75- i 85-calowe, choć tu pod uwagę trzeba wziąć jeszcze rozmiar pokoju. W mniejszych wielki ekran nie ma większego sensu, bo nie zapewni właściwego komfortu oglądania. Modele dostępne w poszczególnych przedziałach cenowych przejrzeć można na: https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/telewizory.html.

W przypadku dzisiejszych telewizorów standardem jest już rozdzielczość 4K. Zweryfikować warto także tym matrycy, zgodność z efektem HDR oraz wykorzystywaną paletę kolorów. Dla posiadaczy konsol nowej generacji istotnym Telewizory mają wiele funkcji dodatkowych, jak choćby zakrzywiony ekran czy możliwość podłączenia YouTube’a i Netflixa.

Rozdzielczość 4k czy 8k? Którą wybrać w 2021 roku?

Postęp technologiczny przełożył się między innymi na nową jakość w ekranach. Dzisiaj podstawową rozdzielczością jest 4K, zapewniająca wysoką jakość obrazu oraz żywą, ale wciąż naturalną kolorystykę. Operowanie kontrastami i wykorzystanie głębi podkreślają każdy detal. Technologia ta zaspokoi potrzeby wszystkich, dla których ważny jest szczegół i przyjemność oglądania. Z kolei jakość 8K to krok jeszcze dalej. To ciągle nowość na rynku: telewizory wykorzystujące tę możliwość nie przodują jeszcze na listach sprzedaży, a modele oparte o ten standard wciąż są dość drogie – kosztują około 10 tysięcy złotych. Niewątpliwie jest to jednak przyszłość, oferująca fenomenalną jakość pozbawioną zakłóceń oraz wyraźne, wyważone kolory. Czerń w 8K ma odpowiednią głębię i nie przypomina rozlanych plam. To telewizory dla prawdziwych kinomaniaków oraz graczy.

Którą rozdzielczość zatem wybrać? Dla większości osób opcja 4K okaże się całkowicie wystarczająca. Telewizory z 8K to wybór dla wymagającego, nastawionego na szczegół użytkownika.

Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?

Wybór telewizora wiąże się z wieloma dylematami. Poza rozdzielczością, pod uwagę należy wziąć także typ matrycy. Na rynku dostępnych jest kilka opcji, a najwięksi gracze na rynku z powodzeniem forsują swoje autorskie pomysły. Czym różnią się poszczególne technologie między sobą?

Telewizory OLED to gwarancja idealnych kolorów, głębokiej czerni oraz wysokiego kontrastu. Walory te doceniają przede wszystkim miłośnicy filmów oraz gracze, którym spodoba się bardziej przestrzenny efekt. Technologia ta pozwala stworzyć telewizor znacznie cieńszy od jego poprzedników spod znaku LED czy LCD. Telewizory OLED nie wymagają również dodatkowego podświetlenia i nie towarzyszą im efekty zniekształcenia obrazu.

Telewizory QLED oferują naturalne kolory oraz wysoki współczynnik kontrastu, finalna jakość jest jednak niższa niż w przypadku OLED-ów. Ten rodzaj telewizorów cechuje się jednak wyższym poziomem jasności, co docenią osoby oglądające materiały HDR i korzystające ze sprzętu w jasnych pomieszczeniach. w jasnym (niezaciemnionym) pomieszczeniu.

Telewizory LED wyposażone są w matrycę z diodami podświetlającymi obraz. Są energooszczędne i zapewniają dobrą jakość obrazu.

Którą z matryc wybrać? Podobnie jak w przypadku przekątnej ekranu, ta kwestia zależna jest od potrzeb. Nie każdy wyczulony jest na detale związane z nasyceniem kolorów.

Czy smart TV w 2021 roku to obowiązek?

W sklepach nie brakuje również telewizorów w wariancie Smart, które z powodzeniem stać się mogą kolejnym elementem w systemie wyposażającym inteligentny dom. Mogą być sterowane głosowo, połączone z internetem, skonfigurowane ze smartfonem. Czy w dzisiejszych czasach takie telewizory to konieczność?

Opcja Smart TV jest technologią znacznie rozszerzającą możliwości odbiornika. Oprócz oglądania filmów, można pobierać różnego rodzaju aplikacje i korzystać z nich z poziomu telewizora, łączyć się z internetem, grać w gry sieciowe. To świetna opcja dla miłośników nowinek oraz… rodzin z małymi dziećmi. Nie każdy jednak aż tak rozbudowanego systemu potrzebuje.

Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor w 2021 roku?

Po przeczytaniu wszystkich powyższych informacji wybór telewizora może wydawać się skomplikowany, szczególnie, jeśli zaczniemy się zagłębiać w parametry techniczne. W rzeczywistości jednak wybór jest kwestią indywidualną. Czy potrzebujemy wysokiej jakości detali w ulubionym filmie? A może po prostu chcemy obejrzeć serial na większym ekranie? Oczywiście, wybór w dużej mierze podyktowany jest też możliwościami budżetowymi.