zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

budowa altanek
Dom

Samodzielna budowa altanek – jak zaprojektować i zbudować?

Samodzielna budowa altanek na ogródku lub działce rekreacyjnej nie wymaga pozwolenia budowlanego. Jest to świetna alternatywa na ciepłe wieczory, która pozwala na bliższy kontakt z naturą czy spotkania w okolicznościach przyrody. Jak samodzielnie zbudować altankę?

Budowa altanek – czy potrzebne jest pozwolenie?  

Budowa altanek, które nie przekraczają powierzchni 25 metrów kwadratowych, a ich wysokość – 6 metrów, nie wymaga pozwolenia budowlanego. W tym przypadku wystarczy tylko zgłoszenie. Co ważne, takich altan nie powinno się stawiać zaraz przy granicy działki sąsiadującej. Taka odległość musi wynosić minimum 3 metry. 

W praktyce wygląda to tak, że po zgłoszeniu zamiaru budowy altany, można przystąpić do prac po upływie 30 dni od momentu zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. Jeśli w tym czasie powołana do tego instytucja nie zgłosi sprzeciwu, to następuje tak zwana milcząca zgoda na rozpoczęcie budowy altany. 

Budowa altanek krok po kroku

Budowa niewielkiej altany czy też wiaty, która ma służyć letniemu wypoczynkowi, jest stosunkowo prosta. Jednak trzeba trzymać się kilku zasad, aby konstrukcja była wytrzymała i niepodatna na szkodliwe działanie ulewnego deszczu czy silnego wiatru. 

Krok 1. Projektowanie

Każda realizacja powinna rozpocząć się od projektowania i właściwego wymierzenia planowanej konstrukcji. W tym celu można skorzystać z gotowych szablonów, które są dostępne w internecie. Należy również zapoznać się z najlepszymi sposobami na budowę altan. Można również skorzystać z gotowych konstrukcji, które wystarczy tylko samodzielnie złożyć. 

Krok 2. Wybór materiału

Należy zastanowić się, jakie materiały zostaną użyte do budowy altanek. Można je zbudować z drewna, metalu czy cegły lub kombinacji tych materiałów. Metalowe elementy powinny być zaimpregnowane przed korodowaniem. Do budowy altan powinno wybierać się drewno zakupione z dobrych i sprawdzonych źródłach, tak by i ono nie poddało się szybko upływowi czasu. 

Krok 3. Fundamenty

Projekt wykonany, materiał wybrany – można przystąpić do budowania. Pierwszym krokiem jest oczywiście postawienie fundamentów pod altanę. Metalowych lub drewnianych podpór nie powinno się stawiać bezpośrednio na ziemi. W tym celu należy wykonać wylewkę lub postawić drewniany podest i dodatkowo przygotować kotwy dla drewnianych bali. Belki, które są bezpośrednio postawione na glebie, narażone są na zawilgocenie i gnicie. Ponadto miękkie podłoże może doprowadzić do tego, że konstrukcja będzie się osuwać. 

Krok 4. Filary i deskowanie

Można przystąpić do budowania altanek poprzez postawienie filarów na fundamentach lub kotwach i właściwym ich przytwierdzeniu do podłoża. Następnie można wykonać deskowanie, które będzie podstawą do budowy zadaszenia. Należy pamiętać o tym, aby każdy element dobrze ze sobą związać za pomocą śrub i metalowych łączeń. 

Krok 5. Zadaszenie

Istnieją różne zadaszenia do altan ogrodowych. Przy samodzielnym budowaniu altanek najczęściej do zadaszenia wybiera się deski. Jednak nie powinny one stanowić jedynej pokrywy dachowej. Drewno jest narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, dlatego powinno się je pokryć płytami bitumicznymi lub gontem. Zarówno jeden i drugi sposób jest stosunkowo tani. Najlepiej zastosować zadaszenie skośne.