Zastanawiasz się, jak odnowić drewniane meble, tak aby nadać im świeżości i modnego charakteru? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jedno jest pewne – należy wykazać się cierpliwością, ponieważ opisywany proces generuje sporo pracy. Jest to opłacalne w przypadku, gdy posiadamy wysokiej klasy meble, które nie zostały pokryte wyraźnymi śladami użytkowania. Z pewnością renowacja nie ma większego sensu, jeśli konstrukcja została uszkodzona lub zniszczona przez szkodniki.
Szlifowanie powierzchni
Pierwszym krokiem jest oczywiście szlifowanie powierzchni – konieczne jest usunięcie powłok lakierniczych, czy też farby. W tym celu najczęściej stosuje się papier ścierny (o dużych oraz małych oczkach). Ważne jest to, by powierzchnia została dokładnie oczyszczona oraz wygłodzona.
Nie zapominajmy, że podczas szlifowania mebli tworzy się spora ilość pyłu. Z tego względu należy wybrać odpowiednie miejsce. Jeśli mamy taką możliwość, to wynieśmy konstrukcję na zewnątrz. W innym przypadku należy dokładnie zabezpieczyć powierzchnie wokół i przygotować się na częste odkurzanie. Dobrze również posiadać maseczkę przeciwpyłową, gdyż generowane zanieczyszczenia mogą być szkodliwe dla dróg oddechowych.
Szpachlowanie mebli
Może okazać się, że mebel posiada drobne rysy oraz inne ubytki. Nie oznacza to jeszcze tego, że nadaje się on jedynie do wyrzucenia. Szpachlowanie powierzchni nie jest trudnym zadaniem – wystarczy jedynie postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Oczywiście po wyschnięciu masy często musimy ponownie wygładzić powierzchnię.
Bywa tak, że ubytek w meblu jest bardzo duży. Jednorazowo nie zaleca się nakładania dużej ilości masy szpachlowej, gdyż może znacząco obniżyć to jej przyczepność. W takiej sytuacji czekamy na wyschnięcie pierwszej warstwy (zwykle 2-3 godziny), a następnie aplikujemy kolejną.
Nakładanie bejcy
Bejca do drewna występuje w wielu różnych odcieniach, co ułatwia znalezienie wariantu odpowiedniego dla siebie. Produkt ten sprawi, że mebel będzie prezentować się zupełnie jak nowy. Ponadto opisywana powłoka podkreśli naturalny materiał, a także doda uroku.
Po nałożeniu bejcy warto jest zaaplikować lakier, który stanowi ochronę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Mowa tutaj przede wszystkim o uszkodzeniach mechanicznych, wilgoci, czy też promieniowania UV. Oczywiście proces lakierowania rozpoczynamy dopiero wtedy, kiedy mamy pewność, że bejca wyschła, a otrzymany efekt spełnia wszystkie nasze oczekiwania.