zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Wnętrza

Łazienka w stylu rzymskim

Każdy z nas chciałby czuć się w swoim domu jak najbardziej bezpiecznie i komfortowo, we wnętrzu dostosowanym do potrzeb swoich i tych najbliższych. Obecnie mamy wachlarz możliwości jeżeli chodzi o styl urządzenia naszego domu – od motywów klasycznych, przez hiszpańską przytulność aż po skrajną nowoczesność i minimalizm.

Niektórych jednak zachwyca kultura i architektura czasów, których nasze umysły nie potrafią objąć po dziś dzień – czasów starożytnych cywilizacji, i to właśnie w takich motywach planują wygląd swojego domu. Można pomyśleć, że żyjące ponad dwa tysiące lat temu cywilizacje nie miały pojęcia o kreatywnych i funkcjonalnych rozwiązaniach, ale tu można się srogo pomylić – technologie starożytności były niejednokrotnie lepsze i bardziej kreatywne niż dzisiejsze, zautomatyzowane rozwiązania. Na przykład Starożytny Rzym i jego słynne łaźnie.

Łaźnie Starożytnego Rzymu

Dla starożytnych Rzymian łaźnie (termy) były nie tylko miejscem oczyszczania ciała i ducha, lecz także idealnym na spotkania towarzyskie, głównie dlatego, że łaźnie były miejscem publicznym i darmowym. Ogromne powierzchnie zajmowane były przez monumentalne wzniesienia, gdzie umieszczano baseny z wodą ciepłą lub zimną, a także łaźnie parowe, sale masażu i sale wypoczynku. I można wierzyć lub nie, ale rzymskie termy posiadały coś w stylu dzisiejszego ogrzewania podłogowego, z tym że w tamtych czasach tę rolę pełniło gorące powietrze, rozprowadzane w przestrzeni między podłogą. Woda do łaźni doprowadzana była akweduktami, a niektóre z nich podziwiać można aż po dziś dzień.

Łaźnie były wręcz centrum kultury, a ich architektura z pewnością zapierała dech w piersiach. Wszechobecna mozaika, rzeźby, malowidła, kolumny i kamień – z reguły marmur. Dzisiaj te cuda starożytnych cywilizacji możemy podziwiać jedynie na zachowanych malowidłach czy ruinach. Nie oznacza to jednak, że nie możemy próbować odtworzyć chociaż namiastki tego, co tworzyli przodkowie.

Rzym w Twoim domu

Łazienka w stylu rzymskim może być dużym wyzwaniem, jednak jeżeli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, a kreatywność i wyobraźnia przestrzenna nie są nam obce – powinniśmy sobie z tym poradzić. Warto na początek obejrzeć sobie prawdopodobny wygląd antycznych łaźni, żeby zaczerpnąć jak najwięcej inspiracji.

Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju rzeźby klasyczne, a także pozostałe elementy, które towarzyszyły starożytnym termom – może udałoby się wpleść mozaikę lub klasyczną rzeźbę? Można też kombinować ze wzorami na kafelkach lub elementami z kamienia, na przykład umywalka. Możliwości jest bardzo wiele, a ostateczny wygląd należy tylko do nas samych.