Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu osób. Poszukiwania upragnionego lokum wcale nie muszą być trudne. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie szukać ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań oraz na co zwracać uwagę przy ich przeglądaniu.
Co powinno zawierać dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Nie ma jednoznacznych wytycznych, jakie informacje powinny znaleźć się w treści ogłoszenia o sprzedaży mieszkania, ale warto zwracać uwagę na oferty, które zawierają takie dane jak: cena, metraż, ilość pokoi, specyfikacja techniczna budynku (rok budowy budynku, rodzaj zabudowy, piętro) oraz szczegółowe zdjęcia pomieszczeń. Pozwoli to zaoszczędzić czas podczas kontaktu z właścicielem nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że krótkie ogłoszenia zawierające tylko numer telefonu do kontaktu nie dotyczą atrakcyjnego lokum.
Agencje nieruchomości
Pomoc agenta nieruchomości bywa nieoceniona podczas poszukiwania mieszkania. Specjalista jest w stanie doradzić Ci, przedstawić wady i zalety konkretnych rozwiązań oraz wynegocjować w Twoim imieniu warunki sprzedaży. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie, gdyż usługa pośrednika może być warta nawet kilka tysięcy złotych.
Lokalne portale internetowe
Sporo ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań możesz znaleźć na lokalnych stronach internetowych. Oferty zamieszczane są również w grupach lokalnych powstających w mediach społecznościowych. Jeśli planujesz kupić mieszkanie w danym mieście, zorientuj się, na jakich portalach są zamieszczane takie ogłoszenia i regularnie tam zaglądaj.
Serwisy ogłoszeniowe
Niewątpliwie najwięcej ogłoszeń dotyczących nieruchomości znajdziesz się w serwisach ogłoszeniowych, w tym również te związane ze sprzedażą mieszkań. Przykładem takiego serwisu jest Pokato.pl. To niezwykle prosty w obsłudze i intuicyjny portal za pomocą, którego możesz szukać wymarzonych czterech kątów. Na stronie dostępne są darmowe ogłoszenia mieszkaniowe, dotyczące zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Przed rozpoczęciem przeglądania ogłoszeń możesz zaznaczyć interesujące Cię filtry, dzięki czemu zaoszczędzisz czas na przeglądaniu ofert, które nie odpowiadają Twoim wymaganiom. Możesz zaznaczyć podstawowe kryteria, takie jak: metraż, liczbę pokoi, rok budowy budynku, rodzaj zabudowy, piętro czy formę własności. Dodatkowe kryteria dotyczą, chociażby umeblowania, głośności, informacji o balkonie, windzie, garażu, piwnicy czy tym od kiedy mieszkanie jest dostępne.
Czy Internet to jedyne miejsce, gdzie można znaleźć idealne mieszkanie?
Internet zdominował rynek nieruchomości i to właśnie tam zamieszczanych jest najwięcej ogłoszeń związanych ze sprzedażą domów i mieszkań. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne formy ogłoszeń zupełnie zniknęły. Ogłoszenia często pojawiają się także w lokalnej prasie. Dużo osób przykleja krótkie oferty z numerem telefonu na tablicach ogłoszeniowych czy słupach. Warto też przespacerować się po mieście, gdyż sprzedający często wywieszają banery z informacją o sprzedaży mieszkania na balkonie czy płocie. Używane mieszkania w dobrej cenie można również kupić biorąc udział w licytacji komorniczej. Spróbuj popytać znajomych i krewnych, czy oni lub ktoś w ich bloku nie jest zainteresowany sprzedażą mieszkania. Zdarza się, że ludzie mają nieruchomości, z których nie korzystają, ale ciągle zwlekają z decyzją o ich sprzedaży. W sytuacji, gdy znajdą osobę zainteresowaną kupnem być może zdecydują się na podpisanie umowy. Jak widać, sposobów jest naprawdę wiele. Wystarczy wybrać ten najodpowiedniejszy dla siebie.