zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Ogród

Róże przed zimą – co warto wiedzieć?

Posiadając swój własny ogród warto mieć na uwadze chociażby odpowiednią pielęgnację róż. Zdecydowanie istotne są kroki podejmowane przed przyjściem zimy, gdyż to właśnie ona wyrządza tym roślinom najwięcej szkód. Nie ulega również wątpliwości, że wymagają one ochrony przed mrozem, a także wszelkiego zabezpieczenia. Warto więc dokładnie dowiedzieć się, jak odpowiednio, prawidłowo tego dokonać.

Róże przed zimą

Przede wszystkim na samym początku warto wiedzieć, iż takie róże powinny być okryte zaraz po pierwszych przymrozkach, które pojawiają się najczęściej na przełomie października i listopada. Zdecydowanie nie należy spieszyć się z ich okrywaniem. Naprawdę poczekajmy, aż temperatura spadnie poniżej 0. Wtedy dopiero możemy zacząć działać. Należy również zdawać sobie sprawę, iż róż nie wolno przycinać przez zimą. Jeśli dokonamy tego późną jesienią, to rany utworzone po przycięciach mogą się nie zagoić. Bardzo często zaleca się przycinanie róż na wiosnę. Ta pora roku uważana jest za najbardziej odpowiednią. Dopuszczalne jest oczywiście ewentualne przycięcie róży w momencie, gdy sprawia ona problemy i nie można jej odpowiednio okryć przed mrozem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy również postawić chociażby na obsypanie dołu dodatkową ziemią lub korą. W ten sposób zapewnia ona ochronę całego systemu korzeniowego. Wyższe pędy natomiast dobrze jest okryć agrowłókniną, która ochroni je przed zimnym wiatrem. Przed tym jednak warto je związać sznurkiem, dzięki czemu nie będą one zajmowały aż tyle miejsca. Niektórzy również stawiają na obsypanie całego dołu słomą, a czasami nawet owinięcie całej róży specjalnymi pęczkami tego tworzywa. Warto również zdawać sobie sprawę, iż odkryć róże należy w marcu lub dopiero na początku kwietnia. Zależy to w głównej mierze od panujących warunków atmosferycznych. Należy zacząć od odkrycia górnych pędów róży, a dopiero po kilku dniach dobrze jest odkryć kopczyki usypane u nasady krzewów. Ponadto, warto robić to w dni pochmurne.

Podsumowując, jak doskonale widzimy istnieje kilka istotnych rad i wskazówek, które zdecydowanie warto wziąć sobie do serca. Zapewnią nam one 100% ochronę naszych róż przed srogą, mroźną zimą. W ten sposób w następnym roku znów będziemy mogli cieszyć się z widoku pięknych, kolorowych róż w naszym własnym ogrodzie. Niezwykle istotne jest, aby chronić je przed mrozem, gdyż nie każda z nich jest na niego odporna, wskutek tego może po prostu dojść do jej zmarznięcia, a co za tym idzie niestety do obumarcia i nie wydania nowych kwiatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *