zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

rękawice antyprzecięciowe
Budownictwo

Czym są rękawice antyprzecięciowe i kiedy ich używać?

Używanie ostrych narzędzi oraz sprzętów wymaga zastosowania odpowiedniej ochrony ciała, również dłoni. Rękawice antyprzecięciowe to produkt stworzony do ochrony rąk przed naruszeniem ciągłości skóry. Materiał, z którego wykonano rękawice, pozwala na komfortową pracę przy jednoczesnym zapewnieniu dużej ochrony dłoni.

Kto powinien korzystać podczas pracy z rękawic antyprzecięciowych?

Ochrona dłoni to wymagany element bezpiecznej pracy podczas używania pił spalinowych, noży oraz innych ostrych przedmiotów, które mogą zranić skórę. Z tego względu po rękawice antyprzecięciowe sięgają kucharze, drwale i pilarze oraz pracownicy huty, stolarni i warsztatów samochodowych. Rękawice dobrej jakości zapewniają wysoki komfort podczas pracy, nie uciskają i nie ograniczają ruchów, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania precyzyjnych zadań.

Wybierając rękawice, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, poziom ochrony oraz na przeznaczenie. Niektóre modele rękawic antyprzecięciowych cechują się dużą odpornością na uderzenia, dlatego sprawdzą się w pracy drwala, magazyniera lub pilarza. Cienkie i dobrze dopasowane rękawice są dedykowane dla kucharzy.

Z czego zrobione są rękawice antyprzecięciowe?

Większość profesjonalnych rękawic antyprzecięciowych swoją wytrzymałość zawdzięcza materiałom oraz specjalnemu ułożeniu włókien. Zazwyczaj używa się skóry, gumy, tkaniny poliestrowej lub włókien nylonowych. Naprzemianległe ułożenie splotu poprawia wytrzymałość rękawic. Dzięki temu ryzyko przecięcia się ostrym narzędziem jest bardzo niskie.

Rękawica chroni również newralgiczne miejsce, jakim jest nadgarstek. Dobrze dopasowany ściągacz sprawia, że produkt nie ześlizguje się podczas pracy. Podczas wyboru rękawic należy zwrócić uwagę na rozmiar — miejsce na palce musi być dobrze dopasowane. Dodatkowe wstawki po zewnętrznej stronie rękawic chronią kości śródręcza przed zmiażdżeniem. Takie rozwiązanie sprawdzi się podczas prac budowlanych lub w czasie ścinki drzew.

Jak wybierać rękawice antyprzecięciowe?

Dobre rękawice muszą spełniać swoje najważniejsze zadanie, czyli chronić dłonie, dodatkowo powinny zapewniać dużą swobodę ruchów. Rękawice antyprzecięciowe chronią skórę, jeśli dobrze do niej przylegają, dlatego ważne jest dopasowanie rozmiaru rękawic do wielkości dłoni. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre modele rękawic zabezpieczają dłonie przed substancjami chemicznymi, co jest szczególnie istotne podczas pracy w warsztatach samochodowych lub w stolarni. Za ochronę odpowiada warstwa nitrylowa. Do pracy z żywnością używa się specjalnych rękawic, które przeznaczone są do kontaktu z artykułami spożywczymi.