zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Dom

Drewno – jak o nie dbać?

Drewno to materiał piękny, ale też wymagający. Wykorzystujemy je w wielu miejscach, powierzając rozmaite zadania. Bywają elementem konstrukcyjnym ścian, wieńcem pod podłogą, elementem tarasu, czy ganku. Stosowanie go zarówno podczas budowy, jak i aranżacji wnętrz, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, w czym pomocne są specjalistyczne impregnaty. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze i dlaczego jest to nie tylko potrzebne, ale też ważne.

Impregnaty do drewna – dlaczego warto?

Drewno to jeden z tych materiałów, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Jest surowcem naturalnym, dlatego nie dziwi fakt, że nauczyliśmy się z niego korzystać nie tylko w kontekście ogrzewania, ale przede wszystkim konstruowania. Jaka jest jego główna zaleta? Że jest solidne i trwałe, a przy tym łatwe o obróbce. Aby jednak stan ten trwał jak najdłużej, konieczne jest jego odpowiedni przygotowanie i pielęgnacja. Pomocne  tym będą impregnaty, których podstawowym zadaniem jest wzmacnianie. Dzięki swoim właściwościom zapewniają także kompleksową ochronę – zabezpieczają przed wilgocią oraz szkodnikami, które potrafią doszczętnie osłabić, a nawet całkowicie zniszczyć strukturę drewna. Wśród dostępnych środków znaleźć można jednak nie tylko te wzmacniające, ale także te, dzięki którym materiał staje się choćby bardziej uodporniony na wysokie temperatury.

Rodzaje impregnatów do drewna

W zależności od tego, gdzie i w jaki sposób planujemy wykorzystać drewno, ważny będzie wybór właściwego środka. Wskazać można impregnaty rozpuszczalnikowe, takie jak np. https://www.bricomarche.pl/farby-i-lakiery/srodki-ochrony-drewna/impregnaty, które z uwagi na swój skład dedykowane są do użytku zewnętrznego. To doskonałe środki do zabezpieczenia drewnianego ogrodzenia, czy pokrycia altany, jeśli chcemy, by jak najdłużej prezentowały się nienagannie, pomimo ekspozycji na promienie słoneczne i narażenia na opady deszczu i śniegu. 

Kolejne substancje to impregnaty olejowe, które są nieopisanym sprzymierzeńcem w walce z wilgocią. Jeśli więc marzy nam się drewniana wnęka lub efektowny taras złożony z naturalnych desek – nie obejdzie się bez niego. Jeśli planujemy wykorzystać drewno we wnętrzach, dobrym pomysłem będą produkty żywicze. Nie dość, że zabezpieczają, to są też doskonałymi środkami do wyeksponowania barwy i słojów, dzięki czemu wspaniale sprawdzą się w przypadku wszelkich dekoracji.

Większość impregnatów nie może się poszczycić atrakcyjnym zapachem. Wyjątek stanowią te zwane solnymi – do ich zalet zalicza się brak nieprzyjemnego aromatu, dzięki czemu można śmiało używać ich w budynkach. To jedne z tych produktów, które pomagają zwalczać grzyby i ograniczają ryzyko powstawania pleśni, dlatego powinny zostać użyte do wszystkich elementów konstrukcyjnych.