zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Budownictwo

Wykończenie mieszkania – rozpacz czy rozkosz?

Portale tematyczne oferują różnego rodzaju kalkulatory pozwalające oszacować koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim. Rozpiętość jest duża, bo oscylujemy między 1000 a 3000 zł za metr kwadratowy

Dla przykładu: Portal Cenova pomoże Ci w przybliżeniu obliczyć, ile pieniędzy potrzeba na remont domu w zabudowie szeregowej o powierzchni 100 m² (wraz z wykończeniem wnętrz) – od nieco ponad 20 000 zł do prawie 60 000 zł! W Kamili Dylewskiej idziemy jeszcze dalej i staramy się ułatwiać życie naszym klientom, oferując im zestawy materiałowe zawierające wszystkie niezbędne materiały (podłogi, farby, tapety itp.), dzięki czemu urządzanie mieszkania przebiega bardzo szybko i sprawnie.

Jednak w takiej metropolii jak Kraków, możemy wywnioskować, że 1500 zł za m2 jest realne, jeśli nie chcesz oszczędzać na wszystkim i szukać okazji jak Bear Grylls na jedzenie w dziczy, albo obudzić w sobie wewnętrznego szejka i zaszaleć ze złotą deską sedesową. Weź więc powierzchnię swojego domu pomnożoną przez 1500 i masz już punkt wyjścia. Trochę niższe ceny posiadać może deweloper krakowski.

Sprawdź, czy nie pomijasz w kalkulacji istotnych kosztów

Chociaż materiały i robocizna są łatwe do oszacowania, niewiele osób uwzględnia w swoich kalkulacjach koszty błędów i opóźnień, które mogą być znaczące. Jeśli wykonujesz prace wykończeniowe samodzielnie lub z pomocą przyjaciół, upewnij się, że nie kolidują one z Twoją pracą i obowiązkami rodzinnymi, odpowiednio je planując. Wszyscy chcielibyśmy, żeby poniedziałek był z gumy, bo kiedy budzimy się w weekendy, godziny złośliwie uciekają nam cztery razy szybciej.

W związku z tym nie warto spieszyć się z organizacją wolnego czasu, a raczej wziąć pod uwagę opóźnienia (np. w wyniku wspomnianego malowania lub innych wyjazdów po zaopatrzenie). Jest to również istotne ze względów logistycznych: Ty i Twoja rodzina będziecie musieli gdzieś zamieszkać, zanim nowe mieszkanie będzie gotowe na przyjęcie lokatorów. Jak sobie poradzisz, gdy umowa najmu dobiegnie końca, a w nowym mieszkaniu nadal nie będzie złotej toalety?

Jeśli masz dzieci, przygotowanie ich do przedszkola lub szkoły przed przeprowadzką również wymaga nakładów finansowych i czasu.