zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Budownictwo

Sztuczny kamień. Beton podbija świat

Sztuczny kamień od dawna jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Ale konstrukcje ze zwykłego betonu nie można nazwać atrakcyjnymi. Aby zwiększyć ich estetykę, często stosowano różne sposoby wykończenia przy użyciu innych materiałów.

Wraz z rozwojem technologii produkcji i modyfikacji klasycznego kompozytu pojawił się beton dekoracyjny. Materiał ten różni się od klasycznego sztucznego kamienia nie tylko paletą kolorów, ale także fakturą, złożonym kształtem i możliwością tworzenia dowolnego ornamentu.

Główne rodzaje kompozytów dekoracyjnych

Zmiana właściwości estetycznych sztucznego kamienia rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem do jego składu pigmentów. Dekoracyjny beton był początkowo używany do tworzenia elementów nawierzchni i małych form architektonicznych.

Inną odmianą był dekoracyjny beton formowany, wykonywany jako materiał wykończeniowy bezpośrednio na konstrukcji. Technologia jego produkcji jest nieco prostsza i wymaga zastosowania specjalnych elastycznych form z polimerów silikonowych.

Obecnie produkuje się kilka rodzajów produktów z betonu dekoracyjnego:
– malowane elementy nawierzchni prostej konfiguracji;
– płytki chodnikowe o złożonym kształcie, w tym z fakturą kamienia naturalnego;
– materiały wykończeniowe do elewacji;
– elementy ogrodzeń i ogrodzeń, małe formy architektoniczne.

Sztuczny kamień – metody produkcji

Pojawienie się dekoracyjnego betonu wiązało się z koniecznością połączenia wysokich właściwości eksploatacyjnych sztucznego kamienia i malowanej powłoki. Po raz pierwszy elementy nawierzchni wykonane z użyciem pigmentów zostały użyte przez wojsko amerykańskie przy urządzeniu pasów startowych lotniska. Wytłaczany materiał łączył wysoką wytrzymałość i trwałość betonu i jaskrawe zabarwienie specjalnych powłok, zauważalne w każdych warunkach pogodowych.

Wytłaczanie

Z biegiem czasu wyroby produkowane przez wibroprasowanie weszły w życie budownictwa i zdobiły ulice miasta, a także chodniki w prywatnych posiadłościach. Płytki i małe formy architektoniczne wykonane przez wibroprasowanie są wykonane z drobnoziarnistego betonu.

Metoda wibracyjna

Drugim sposobem produkcji wyrobów z betonu dekoracyjnego jest wibracja. W tej technologii stosowane są luźne mieszanki, które mogą łatwo wypełnić oprzyrządowanie o złożonej geometrii i wzorze. W przygotowaniu takiego betony pomoże sprzęt który dostarczy nam wypożyczalnia sprzętu budowlanego.

Dzięki technologii odlewania i wysokiej płynności mieszanek betonowych powierzchnia czołowa produktów wyróżnia się wysoką klasą gładkości. Zastosowanie jako kruszywo okruchów granitu lub marmuru pozwala nadać płytce specjalną strukturę i kolor.

Beton szlifowany

Ostateczne szlifowanie nadaje powierzchni wyrobów absolutną gładkość, co zwiększa ich estetykę. Z dodatkowych właściwości takich elementów można wyróżnić:
– wysoka jednorodność barwienia;
– absorpcja wody nie więcej niż 1-1,5%;
– niskie ścieranie.

Możesz wytwarzać takie produkty własnymi rękami. W specjalistycznych sklepach budowlanych można znaleźć formy teflonowe lub silikonowe zapewniające wysoką jakość powierzchni.