zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

klimatyzacja
Dom

Klimatyzacja – czy warto ją instalować?

Okres letni, to nie tylko dłuższe dni. To przede wszystkim wysokie temperatury, które mogą skutecznie obniżyć komfort przebywania we własnym domu czy mieszkaniu. Warto więc zadbać, by podczas padania rekordowych temperatur na plusie towarzyszyła nam klimatyzacja, która zapewni nam optymalną temperaturę.

Klimatyzacja

Klimatyzacja domowa, to rozwiązanie które zaczyna być coraz częściej stosowane. W skład konstrukcji klimatyzatora wchodzą 2 zasadnicze części. Pierwsza to zewnętrzna, która jak nazwa wskazuje jest mocowana po zewnętrznej stronie budynku. To właśnie tu umocowane są głośne podzespoły.
Druga część mocowana jest wewnątrz pomieszczenia.

Część wewnętrzna to różnego rodzaju klimatyzatory takie jak:
– ścienne: które są popularne ze względu na kompaktowy rozmiar oraz niską cenę. Są one świetnym wyborem na niewielkie przestrzenie,
– przysufitowe: przypodłogowe lub mieszane/ uniwersalne, montaż następuje we wskazanych w nazwach miejscach, czyli przy suficie lub podłodze,
– kasetonowe: to propozycja, która jest stworzona dla pomieszczeń z sufitem podwieszanym. Jego część wewnętrzna jest połączona z kasetonami sufitowymi,
– kanałowe: jednostki umieszczone wewnątrz w takim rozwiązaniu znajdują się w suficie podwieszanym, a dla oczu domownika pozostają widoczne kratki nawiewne i wyciągowe.

Zalety klimatyzacji

Klimatyzacja domowa jest dostosowana do oczekiwań użytkowników, to znaczy oprócz wysokich standardów estetycznych, gdzie jednostki klimatyzacji albo są wkomponowane w wystrój wnętrza albo niewidoczne np. przez ukrycie za sufitem, użytkownicy mogą cieszyć się cichą pracą tego urządzenia. Jest ona na tyle cicha, że nie będzie w żadne sposób zakłócać rytmu dnia.
Natężenie dźwięku działającego klimatyzatora wynosi od 25 do 43 decybeli.
Obsługa klimatyzacji nie jest niczym nad czym trzeba by się trudzić. Odbywa się ona za pomocą pilota. Szeroki wybór klimatyzatorów znajdziesz na Klimatyzuj.pl.

Strona techniczna i formalna

Do instalacji niektórych typów klimatyzatorów wymagane jest pozwolenie. To pozwolenie będzie koniecznością dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, które uzyskają od zarządcy budynku.

Jeśli chodzi o montaż, to wskazane jest powierzenie takiego zadania doświadczonemu zespołowi, który nie tylko wykona montaż, ale też doradzi i zaplanuje cały proces. Niektóre zespoły wykonują również projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Warto też zwrócić uwagę na możliwość serwisowania takiego urządzenia w późniejszym czasie, przez ten sam zespół.

Klimatyzacja a rachunki domowe

Cena klimatyzacji do mieszkania nie musi obciążać rachunków domowych. Urządzenia te nie posiadają znacznej wydajności chłodniczej, co przekłada się na zużycie energii, które również nie będzie zbyt duże.
Co więcej klimatyzatory, jak każde inne urządzenia elektryczne podlegają klasyfikacji energetycznej. Co za tym idzie wybierając urządzenie o wysokiej klasie oszczędności możemy ograniczyć swoje wydatki do minimum. Dobrą radą, również w zakresie oszczędności, może być zamykanie okien podczas pracy klimatyzatora.