zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Wnętrza

Jak urządzić małą sypialnię w bloku?

Sypialnia w mieszkaniu w bloku zwykle nie jest bardzo duża. Nie jest to jednak żaden problem, a wręcz ułatwienie – jest mniej przestrzeni do ogrzewania i sprzątania. Na małej przestrzeni również da się wszystko ułożyć i zaplanować tak, by było funkcjonalnie i przytulnie. Jak urządzić małą sypialnię w bloku?

Wymiarowe łóżko

Najważniejszym meblem w sypialni jest, rzecz jasna, łóżko. To na nim śpimy i relaksujemy się po męczącym dniu (lub przed męczącym dniem!). Jeśli metraż sypialni jest mały, warto dokładnie wyznaczyć i zmierzyć przestrzeń, na której stać może łóżku. Każdy centymetr zrobi różnicę, więc dobrze będzie zainwestować w takie, które się zmieści i zostanie jeszcze przestrzeń na inne rzeczy.

Można też, zamiast łóżka, wybrać rozkładaną kanapę. Sprawi ona, że sypialnia stanie się też pokojem, w którym można usiąść, napić się kawy. Jeśli ktoś ma bardzo małe mieszkanie, to może być optymalne wyjście.

Szafki nocne

Warto mieć, z boku łóżka, szafkę nocną. Na niej postawić można budzik, położyć okulary czy książkę. Aby zaoszczędzić miejsce, niech będzie dość mała. W sklepach jest mnóstwo opcji. Nie ignorujmy wymiarów szafek kupując taką, która jest ładna – może nas ona kosztować za dużo miejsca. Zmierzmy, jaką szerokość maksymalną może mieć ten mebel i dostosujmy się do tego. Na szafce nocnej można ustawić ozdobną lampę, wazonik z kwiatami (np. z lawendą, bo dobrze działa na zasypianie) bądź zdjęcia, jako dekoracje.

Przechowywanie

Jeśli mamy za mało przestrzeni, by zrobić w sypialni szafę bądź postawić komodę, dobrym wyborem będzie kufer. Na nim można będzie usiąść, a do środka schować rzeczy np. bieliznę, ubrania i zapasowe komplety pościeli. Kufer może stać przy ścianie bądź przy łóżku – tam, gdzie będzie wygodnie. Jeśli jest na to miejsce, kufer możemy zastąpić małą komodą.

Dekoracje

Dekoracjami, które praktycznie w ogóle nie zajmują miejsca, są plakaty na ścianach i obrazki. Dopasować je można do klimatu naszej sypialni np. wybrać zdjęcia z pokazów mody, zdjęcia rodziny czy piękne widoczki. Takie dekoracje sprawdzą się na małym metrażu, bo całkowicie zmieniają pomieszczenie, a nie przeznaczymy na nie ani metra kwadratowego.

Czymś, co optycznie powiększa pomieszczenie, a nie zajmuje miejsca, jest lustro. Powieszone na ścianie sprawi, że pokój będzie się wydawał większy.

Warto też zainwestować w kwiaty w doniczkach. Jedna doniczka nie zajmie wiele przestrzeni, a zieleń w sypialni to zawsze dobry pomysł. Sprawdzą się też małe flakoniki na kwiaty postawione na szafkach nocnych i na komodzie. Wystarczy wstawić do nich po jednym kwiatku i już będzie inaczej!