zaprojektowani.com.pl

Zaprojektowani – dom, wnętrze, remont, ogród

Dom

Jak odnowić i odświeżyć używane meble do kuchni?

Metamorfoza kuchni to marzenie bardzo wielu osób. Nie da się jednak ukryć, że nowa zabudowa kuchenna, która jest wykonywana na przykład na wymiar przez stolarza, to wydatek często nawet kilkunastu tysięcy zł. W wielu różnych przypadkach nie można sobie zatem na to pozwolić. Gdy kupuje się dom, apartament lub mieszkanie, w którym wcześniej mieszkała inna rodzina, niejednokrotnie używane meble do kuchni otrzymuje się w pakiecie. Można z nimi zrobić jednak wiele, aby prezentowały się dużo lepiej. Co? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Jak odnowić używane meble do kuchni?

Dzisiaj odnawianie starych mebli wydaje się czymś naprawdę prostym. Dlaczego? Ponieważ w internecie można znaleźć naprawdę mnóstwo darmowych materiałów dotyczących tego, jak to prawidłowo robić. Nikt zatem nie musi poruszać się po omacku. Może szczegółowo działać, korzystając ze wskazówek osób, które renowacją zajmują się od dawna. Jedna z ciekawych opcji na odnowienie mebli to po prostu ich pomalowanie. W sklepach można kupić specjalne farby, które bardzo dobrze kryją powierzchnię i sprawiają, że mebel prezentuje się jak nowy. Trzeba uzbroić się jednak w cierpliwość, sporo czasu, a także dobrej jakości wałek. Zwykle nakłada się dwie lub trzy warstwy farby, która musi też wyschnąć. Cała taka operacja może zatem trwać nawet dwa tygodnie. Efekt jest jednak piorunujący. Prawdziwymi specjalistami w takim odnawianiu mebli są między innymi Amerykanie, którzy rzadko decydują się na zakupienie nowej zabudowy. Dużo częściej odnawiają po prostu stare meble. Aby szafki prezentowały się doskonale, można zdecydować się jeszcze na wymianę gałek i uchwytów. Te potrafią zrobić naprawdę efekt wow.

Okleina na meble

Pomalowanie mebli daje spektakularne efekty, jednak wymaga cierpliwości, dokładności i dużego zaangażowania. Na szczęście meble można odświeżyć też inaczej. Drugą ciekawą opcją jest zastosowanie specjalnej okleiny, dzięki której można uzyskać też meble nawiązujące kolorem do ulubionego rodzaju drewna. Gdy stare meble malujemy, efekt jest jednolity. Decydując się na okleinę, można postawić na przykład na taką, która przedstawia słoje drewna, marmur albo jeszcze inny deseń. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej pomysłowość. Gdzie kupić taką okleinę? Najlepszym źródłem będzie jak zwykle internet. Trzeba nastawić się na to, że okleina w ładnym deseniu, może kosztować sporo za metr kwadratowy. Jeżeli ma się do odnowienia dużo szafek, koszt renowacji może wynosić nawet kilkaset złotych. Mimo wszystko warto, ponieważ w takiej cenie nigdy nie uda się kupić nowego kompletu mebli.